اعزام دانشجو به قبرس
زندگی در قبرس
آذر 15, 1395
قبرس
اعزام دانشجو به قبرس و تحصیل در قبرس
آذر 24, 1395
درباره قبرس

درباره قبرس

درباره قبرس

تاریخچه قبرس

قبرس ، کشوری جزیره ای و کوچک در شرق دریای مدیترانه است . کشوری با 12000سال قدمت که همواره یکی از کانون های توجه قدرت ها و تمدنهای بزرگ تاریخی بوده است. موقعیت جغرافیایی و استراتژیک این جزیره ، باعث جلب این توجهات به ان بوده است. این کشور ، به نوعی ، همواره در مرزهای مشترک تمدنهای بزرگ ، واقع بوده و تصاحب آن رویای شیرین هر حاکم قدرتمندی محسوب میشده است. ایرانیان، رومی ها، یونانی ها، امپراطوری عثمانی و سپس پادشاهی انگلیس، از جمله بزرگترین کشورها و تمدنهایی بوده اند که در بازه های زمانی متفاوت برآن فرمان رانده اند. و بسیاری از اتباع این امپراطوری ها ، زندگی در قبرس را به زیستن در وطن اصلی خود ترجیح داده اند. جالب آن است که این جزیره تا 323 پیش از میلاد، بخشی از امپراطوری پهناور ایران، محسوب میشده است. و سرانجام در سال 1960، با کسب استقلال از حکومت انگلیس، برای نخستین بار به عنوان کشوری مستقل، شناخته شد.
این تاخت و تازها، علاوه بر اینکه تاریخی پرفراز و نشیب برای این کشور به ارمغان آورده است، رد پاهای باستانی متفاوت و متنوعی بر پیکره این سرزمین بر جای نهاده که آن را به کشوری با میراث تمام تمدن های بزرگ ، بدل نموده است. در این کشور، از آثار معماری دوران حکومت ایرانیان، تا بناهای سبک رومی ، یا معابد یونانی، مساجد عثمانی و کلیساهای دوران جدید انگلیسی، در این جزیره یافت می شوند.

زندگی در قبرس

زندگی در قبرس(برای مطالعه مقاله زندگی در قبرس یه این صفحه مراجعه کنید) ، جلوه های متنوع پرشماری را پیش چشم شما خواهد گشود. از پیشینه تارخی و باستانی آن که بگذریم ،جمعیت این کشور که از 70 درصد یونانی تبارمسیحی و 30 درصد ترک تبار مسلمان تشکیل شده، خود نمونه ای از فرهنگ زنده متنوع این کشور است. با وارثان دو تبار امپراطوری بزرگ یونان و عثمانی.
همچنین پدیده جالب توجه دیگر در این سرزمین ، تشکیل یک حکومت نیمه مستقل در دل حکومت مرکزی رسمی این کشور پس از فراز و فرود های خونین و ناگوار فراوان ، است. در نتیجه این کشمکش ها، اکنون فارماگوستا، استانی در دل قبرس، حکومتی جداگانه و متمایل به کشور ترکیه داشته و بقیه حکومت مرکزی آن ، در شهر نیکوزیا به عنوان پایتخت، برقرار است. همین امر نیز ، به چند گانگی های فرهنگی ، و حتی اقتصادی و توسعه، دامن زده است.

خصوصیات قبرس

از دیگر خصوصیات قبرس، که شاید مطمع نظر اشغال کنندگان تاریخی آن و داوطلبان زندگی در قبرس نیز بوده است ، طبیعت و جغرافیای زیبا و کم نظیر آن است با ساحلی طلایی و مطبوع دور تادور این کشور¬ که تقریبا در تمام طول سال از آفتابی مطبوع بهره مند است . ساحلی درخشان که بر طبق بررسی های سازمان های جهانی مربوطه، عنوان پاک ترین سواحل و آبهای ساحلی را از آن خود نموده است. پوشش گیاهی و جانوری خاص این جزیره نیز ، گردشگران طبیعت گرد فراوانی را به خود جلب می کند(برای مطالعه جاذبه های گردشگری قبرس به این صفحه مراجعه کنید). و حکومت قبرس نیز ، با فراهم آوردن امکانات مدرن و تهسیلات فراوان گردشگری ، به لذت بردن هر چه بیشتر گردشگران پر شمارخود، و کسانی که زندگی درقبرس را بر می گزینند ،کمک شایانی نموده است.
اقتصاد قوی و قابل اطمینان، امینت های اجتماعی و هزینه های متناسب زندگی در قبرس و همچنین عضویت در اتحادیه اروپا و نهایتا ، سرمایه گذاری بر روی دانشگاه های قابل استفاده و با کیفیت در قبرس، این کشور را به یکی از گزینه های جدی گردشگران یا خواستاران زندگی در قبرس ، تبدیل کرده است.
این کشور همچنین یکی از گزینه های مهم داوطلبان اعزام دانشجو به این کشور است(برای دیدن شرایط تحصیل در قبرس به این صفحه مراجعه کنید). داشتن دانشگاه هایی با رنکینگ معتبر جهانی و مدارک قابل قبول در بسیاری از کشورها ، از جمله ایران ، متناسب بودن هزینه های تحصیلی و زندگی در قبرس برای دانشجویان اعزام شده و همچنین ارائه بور سهای متنوع تحصیلی ، اعزام دانشجو به قبرس را رونق به سزایی بخشیده است.
تسهیلات مناسبی که از طرف حکومت نیز، برای دانشجویان اعزامی در نظر گرفته شده است ، فضای اشتیاق به تحصیل در قبرس را بین ایرانیان جوان و خواستاران اعزام دانشجویی ، دامن زده است.
علاوه بر دانشجویان ، کسانی که خواهان زندگی در قبرس هستند نیز ، از مزایای مناسبی نظیر اتصال به اتحادیه اروپا ، داشتن زمینه های شغلی سرمایه گذاری مناسب و متنوع ، هزینه های متناسب و ارزان تر به نسبت زندگی در دیگر کشورهای اروپایی و شرایط نه چندان سخت دریافت اقامت دائم ، بهره مند خواهند شد.
در کنار تمام گروه های مختلف دانشجویی و دارندگان و داوطلبان دریافت اقامت، گردشگران نیز ، به خوبی و با فراوانی کافی ، از انواع ویژگی های جذاب گردشگری قبرس، نظیر آب و هوای عالی و طبیعت زیبا و زمینه باستانی متنوع و کهن، لذت کافی خواهند برد.

نویسنده:سمیه حسینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 2 =