دانشگاه نیکوزیا
تحصیل در دانشگاه های قبرس
دی 6, 1395
دانشگاه emu
معرفی دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس
بهمن 18, 1395
دانشگاه emu قبرس

دانشگاه emu قبرس

تحصیل در قبرس شمالی، برای شما گزینه مناسبی است!

قبرس در شرق دریای مدیترانه ، سالهاست که دراثر اختلافات داخلی و دخالت کشورهای ترکیه و یونان،در عمل حکومتی دو پاره داشته و به نوعی دو کشور در یک کشور گنجیده است.

قبرس شمالی تحت حمایت مستقیم ترکیه قرار داشته و پایتخت خود را در فاماگوستا در شمال این کشور انتخاب نموده است.

این امر باعث شد تا قبرس شمالی از محدوده مدیریت حکومت مرکزی خارج شده و در برخی زمینه ها ، کمی کمتر از قبرس مرکزی رشد را تجربه کند. اما در عمل مزایایی هم در اثر این مساله، در قبرس شمالی پدیدار شد که مسوولان قبرس شمالی را به فکر بهره برداری به نفع اقتصاد و وجهه بین المللی خود انداخت.
هزینه های زندگی در قبرس شمالی ، بسیار پایین تر از قبرس مرکزی و باقی کشورهای اروپایی است. مسوولان قبرس شمالی برای استفاده مثبت از این مساله، به فکر تجهیز و بهبود سیستم دانشگاهی خود افتادند و دانشگاه بزرگ و مجهز و معتبر emu یا شرق نزدیک را تاسیس نموده و اقدام به جذب دانشجویان خارجی نمودند. این روند و برنامه ریزی آنان به قدری موفقیت آمیز بود که امروزه قبرس شمالی و دانشگاه هایش ، پا به پای قبرس مرکزی ، یکی از مقاصد اصلی اعزام دانشجو به قبرس به شمار می آید.
این حقیقت که هزینه زندگی و تحصیل در قبرس شمالی حتی از قبرس مرکزی که خود دارای هزینه های مناسبی است ، پایین تر است، یکی از بزرگترین نقاط قوت تحصیل در قبرس شمالی است که توسط خود قبرس شمالی، مرتبا تبلیغ می گردد.

شرایط تحصیل در قبرس شمالی

دانشگاه شرق نزدیک یا همان ” Eastern Mediteranean University” که اختصارا emu نامیده می شود، شرایط نسبتا مناسبی برای جذب و پذیرش دانشجویان پیشنهاد می دهد.

این دانشگاه که رتبه ۹۶۷ در میان بیست هزار دانشگاه معتبر بین المللی،دارد، از این مزیت نیز برخوردار است که از طرف وزارت علوم ایران نیز، مدارک اعطایی اش، مورد تایید است.

این دانشگاه عضو انجمن بین المللی دانشگاه ها ( IAU) ، انجمن دانشگاه های اروپایی  (EUA)  و همچنین عضو فداراسیون دانشگاه های جهان اسلام (FUIW) است .

دانشگاه emu با دارا بودن تشکیلات سازمانی بسیار قوی و معتبر ، تقریبا تمام رشته های رایج تحصیلی در مقاطع لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا را پوشش می دهد و  دارای 15 دانشکده ، 4 کالج و 5 انستیتیو است.

این دانشگاه ،  14000 دانشجو از 70 کشور جهان را برای تحصیل جذب نموده است.

امکانات جانبی این دانشگاه نظیر کتابخانه ، باشگاه های مختلف ورزشی و کلوب های دانشجویی نیز در این دانشگاه فراهم است.

همچنین، دانشگاه WARWICK  انگلستان (پنجمین دانشگاه معتبر بین المللی در زمینه مدیریت و بازرگانی) برای دانشجویانی که دوره های لیسانس و فوق لیسانس در دوره های مورد اشاره را  در EMU با استاندارد   دانشگاه WARWICK گذرانده اند، مدرک تاییدیه تحصیلی معتبر صادر می کند.

این دانشگاه برای دانشجویان اعزامی از ایران، بورس های مناسبی نیز در نظر گرفته است.

تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی و بر طبق ارزیابی های رسمی این زبان با سیستم های آیلتس و غیره است. و چناچه دانشجویی در بدو ورود سطح مورد نیاز از زبان را دارا نباشد، به راحتی از طریق کالج های زبان خود دانشگاه، موفق به ارتقاء سطح دانش زبان انگلیسی خود، خواهد شد.

شهریه های دانشگاه EMU

دانشگاه مدیترانه شرقی برای قبرس در مقطع دکترا شامل بورسیه نیست. ولی دانشجویی که برای تخصیل در مقطع دکترا ، پذیرش این دانشگاه را دریافت کند ، می تواند  در قالب اشتغال احتمالی خود بعنوان دستیار، بخشی از هزینه تحصیل خود را دربعنوان دستمزد دریافت دارد.(برای مطالعه بیشتر در مورد شهریه و شرایط تحصیل در قبرس به این برگه مراجعه کنید)

البته در رتبه های بعدی، در قبرس شمالی ، دانشگاه های دیگری نیز هستند که باعث ارتقاء کیفی سطح تحصیل در قبرس شمالی و رونق گرفتن جذب دانشجو در این قسمت از کشور قبرس شده اند. مثلا  دانشگاه اروپایی لفکا و دانشگاه اروپایی NEAR EAST نیز با  شرایطی مشابه اقدام به  پذیرش دانشجو و ارائه خدمات تحصیلی مشابه دانشگاه emu می نمایند.

همچنین در قبرس شمالی ، امکان اقامت کوتاه مدت والدین به همراه فرزند دانشجوی خود و در کنار آن امکان اشتغال نیمه وقت دانشجو برای کسب کمک هزینه زندگی و ….نیز برای دانشجویان اعزامی به این کشور ، فراهم است.

سمیه حسینی

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 8 =