درباره قبرس
درباره قبرس
آذر 22, 1395
دانشگاه نیکوزیا
تحصیل در دانشگاه های قبرس
دی 6, 1395
قبرس

قبرس

 

گردشگری، اعزام دانشجو به قبرس زندگی و تحصیل در قبرس

قبرس، در نظر اول کشوری کوچک و جزیره ای در شرق دریای مدیترانه است. اما اگر کمی بیشتر در موردش تحقیق و بررسی کنیم ، اطلاعاتی دریافت می کنیم که دید ما را نسبت به این کشور کوچک و جزیره ای ، کاملا تغییر خواهد داد. و اشتیاق ما را برای حداقل بازدیدی کوتاه مدت به عنوان یک توریست بر خواهد انگیخت. همان طور که تا کنون این اشتیاق برای بسیاری دیگر اتفاق افتاده و آنها را بعنوان گردشگر ، یا داوطلبان زندگی در قبرس و یا در قالب طرح های اعزام دانشجو، روانه این کشور نموده است. این کشور ، در مساحت کوچک خود، مجموعه ای از خصوصیات مطلوبی را در خود جای داده است. چه از نظر جغرافیایی ، طبیعی و چه از لحاظ تنوع فرهنگی و چه از دیدگاه تسهیلات و امکاناتی که حکومت جمهوری این کشور برای ساکنان و بازدیدگنندگان فراهم نموده ، در این کشور، شرایطی را خواهید یافت که شاید در مقایسه با بسیاری از کشورها، می توان گفت مناسب تر و مورد پسند تر ارزیابی می گردند. بسته به این که شما از کدام منظر خواهان حضوری کوتاه مدت یا بلند مدت در این کشور باشید ، این خصصویات شما را در اقامتی دوست داشتنی تر و موفق تر، یاری خواهند کرد. بیایید با هم و از دیدگاه گروه های مختلف بازدید کننده از قبرس، مروری سریع بر این خصوصیات داشته باشیم.

گردشگران

گردشگرانی که قبرس را به عنوان مقصد گردشگری خود بر می گزینند، ابتدا و پیش از هر چیز ، با طبیعتی بکر و زیبا روبرو خواهند شد . سواحلی زیبا با شن های طلایی ، دور تا دور این جزیره را گرفته اند و در برخی شهرها مانند لیماسول، امکانات مدرن نیز به کمک این طبیعت شتافته تا بازدید کنندگان هر چه بیشتر از آن لذت ببرند. سواحل و آبهای این کشور ، عنوان پاک ترین و شفاف ترین آبهای ساحلی جهان را نیز از آن خود کرده اند. از جمله مظاهر دیگر این طبیعت زیبا ، می توان از دریاچه نمک که نخل های باشکوه به زیبایی زینت گرفته اند، از دره سرو، که علاوه بر زیبایی شگفت انگیز کوهستانی خود، زیستگاه یکی از حیوانات بومی و نماد ملی قبرس یعنی گوسفند وحشی نیز هست و از غار دریایی که با قایق می توان به دیدار داخل ان رفت ، نام برد.

در مرحله بعد، گردشگران ، با جلوه تاریخی متنوع و جامعی در این کشور روبرو خواهند شد. بناهای باستانی متعدد و محوطه های تاریخی جالب توجه که میراث دوره های حکومت تاریخی تمدن های بزرگ بشری از دیرباز تا امروز هستند. بناهایی از دوران روم و یونان باستان و حتی پیش از آن ، بناهایی یادگار حکومت عثمانی و سرانجام بناهایی ساخته شده در دوران حکمروایی انگلیس بر این جزیره که همه و همه ، همچون ماکتی از تاریخ انسان، در این جزیره گرد هم آمده اند.

تنوع فرهنگی جالب توجهی نیز در این کشور قابل مشاهده است. همزیستی مسالمت آمیز دو تبار اصلی یونانی و ترک در این کشور ، به جای خود، اما در کنار آن این کشور ، به دلیل موقعیت مهاجر پذیر و گردشگر پذیر خود، در تمام ایام سال، جلوه ای از اقوام ونژاد های متعدد جهان را به بازدیدکنندگان عرضه میکند. که این امر با برگزاری فستیوال های متعدد ، تقویت می شود.

در کنار تمام این جذابیت ها، حکومت جمهوری قبرس نیز ، بنا بر سیاست های جذب گردشگر خود ، امکانات و تسهیلات ضروری و مدرن فراوانی را تدارک دیده و در اختیار گردشگران قرار داده است.

قیمت و هزینه انجام یک سفر توریستی به این کشور نیز ، در مقایسه با بسیاری از کشورهای توریستی دیگر، بخصوص مقاصد اروپایی یا شرق دور، هزینه ای مناسب و به صرفه ، محسوب می گردد.(برای مطالعه جاذبه های گردشگری قبرس به این صفحه مراجعه کنید)

اعزام دانشجویان به قبرس

این کشور، همچنین برنامه های حساب شده ای دارد تا دانشجویان متعددی را در دانشگاه های کشور خود، پذیرش نماید.اعزام  دانشجو به قبرس، یکی از اهدافی است که حکومت قبرس ، روی آن سرمایه گذاری و برنامه ریزی نموده است. به همین منظور ، در قبرس ، دانشگاه های خوبی از دیر باز ، تاسیس و فعال گشته اند که کیفیت تحصیلی مناسبی را در اختیار دانشجویان ، قرار می دهند. دانشگاه های شهر نیکوزیا ، پایتخت این کشور، دانشگاه استان فارماگوستا که در قسمت ترک نشین قبرس قرار دارد و بسیاری از دانشگاه های دیگر این کشور ، دارای دوره های متعدد و متنوع تحصیلی در رشته های مختلف و مقاطع تحصیلی متفاوت ، هستند که همه ساله دانشجویان خارجی بسیاری در قابل طرح های “اعزام دانشجو” از کشور های خود رهسپار قبرس شده و در این دوره ها شرکت می کنند. شرایط پذیرش نسبتا آسان تر از بسیاری دانشگاه ها، ارائه بورس های متعدد تحصیلی ، هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی در قبرس ، که به نسبت بسیاری از دانشگاه های کشورهای اروپایی ، پایین تر هستند، همچنین رتبه و اعتبار قابل قبول و مناسب دانشگاه های قبرس در رتبه بندی دانشگاه های جهان و پذیرش مدارک تحصیلی این دانشگاه ها از سوی وزارت خانه های مربوطه در کشورهای اعزام کننده دانشجو به قبرس، و نهایتا امکان زندگی در قبرس یا بازدید های دوره ای از قبرس برای نزدیکان دانشجو ، تحت شرایطی ،  از جمله امتیازاتی است که دانشجویان را به انتخاب این کشور برای اعزام  بعنوان دانشجو ترغیب می کند.(برای مطالعه شرایط تحصیل در قبرس به این صفحه مراجعه کنید)

زندگی  در قبرس

این کشور ، در مقایسه با بسیاری از کشور های اروپایی ، شرایط چندان دشواری برای اقامت ، در نظر نگرفته است. ازدواج با یک تبعه قبرس، یا سرمایه گذاری در خرید ملک با شرایط مورد تایید سازمان های مربوطه از جمله این شرایط هستند. در عوض ، دارندگان اقامت ، و خواستاران زندگی در قبرس، به فرصت های شغلی مناسب و متعددی دسترسی خواهند داشت. از زمینه اقتصادی شکوفا و امن قبرس بهره خواهند برد. دارای امنیت اجتماعی مناسبی خواهند گشت. هزینه هایی به مراتب پایین تر از کشورهای اروپایی دیگر را در زمینه ها تهیه مسکن، انرژی ، اینترنت، خرید مایحتاج عمومی ، حمل و نقل و … پرداخت خواهند نمود و بعنوان یکی از امتیازات ویژه ، از امکان رفت و آمد به کل کشورهای اروپایی عضو اتحادیه اروپا،که قبرس نیز در آن عضویت دارد، بهره مند خواهند شد.(برای مطالعه کامل نحوه زندگی در قبرس به این صفحه مراجعه کنید)

 

سمیه حسینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 17 =